IKONY - Pasia
Novinky - detail

IKONY

03.11.2016 12:40
napísal admin
(počet komentárov: 0)
Nevšedný darček

IKONY

Ikona  je sakrálny obraz, najčastejšie namaľovaný (písaný) na dreve, pôvodom z byzantskej kultúry. V skutočnosti sa ikony nemaľujú ale píšu, presne tak ako sa písalo sväté písmo, pretože ikony predstavujú Sväté písmo v obrazoch. Ikony zobrazujú výjavy zo Starého a Nového zákona a zo života svätých. Zobrazujú postavy svätých, scény z ich života a biblické motívy. Medzi ústredné postavy, ktoré sú na ikonách stvárňované, patrí Ježiš Kristus, Matka Božia, sv. Juraj, sv. Gabriel a sv. Mikuláš. Ikona je charakteristická pre pravoslávne a gréckokatolícke kresťanské chrámy – cerkvi. V chrámoch viac ikon spojených do jednej steny s presne určenou kompozíciou tvorí ikonostas, ktorý oddeľuje svätyňu od chrámovej lode.

Najviac ikon na Slovensku nájdete na východe Slovenska v pravoslávnych a gréckokatolíckych chrámoch. Unikátne sú tu najmä zachovalé drevené chrámy, z ktorých tri gréckokatolícke chrámy – Bodružal, Ladomírova, Ruská Bystrá – boli zaradené do zoznamu UNESCO. V Bardejove sa nachádza tiež múzeum ikon, kde sú zhromaždené ikony z už dnes zaniknutých chrámov.

V našej ponuke môžete nájsť reprodukcie ikon z niektorých drevených chrámov z východného Slovenska. Ikony sú špeciálnou technikou vyhotovené buď priamo na dreve, alebo kvôli metalickému efektu zlatej farby na plechu a po vyhotovení vsadené do dreveného rámu.

V ponuke máme aj byzantské kríže a rôzne suveníry so sakrálnou tématikou: hrnčeky, magnetky, kľúčenky z putovného miesta na Hore Zvir v Litmanovej a podobne.

Späť

Pridať komentár

Nemáte žiaden produkt vo Vašom košíku.